Kategoriler: Basınç ve Rüzgarlar, Coğrafya

Rüzgarın belirli zamandaki esme sayısına rüzgar frekansı denir. Bütün yıl boyunca hangi yönden ne kadar sıklıkta rüzgar estiğini gösteren şekle rüzgar frekans gülü, bir merkezde yıl içinde en çok rüzgarın estiği yöne de hakim rüzgar yönü denir.

Rüzgar frekans gülleri, bir bölgede etkili olan hakim rüzgar yönü ve yer şekillerinin uzanışı hakkında bilgi verir, Ancak bölgede etkili olan rüzgarın hızı ve yarım küre hakkında bilgi vermez.

Örnek:

Çözüm: Yukarıdaki yıllık ortalama rüzgar frekans gülleri verilen merkezlerin hakim rüzgar yönleri ortaktır. Hakim rüzgar yönü yer şekillerine uyum sağladığı için bu iki merkezin yer şekilleri de benzerdir. Yanıt C] }

Rüzgarın yıl İçindeki esme sayısına rüzgar frekansı (esme sıklığı) denir. Rüzgar bütün yönlerden farklı sıklıkta eser. Bir yerde rüzgarın belirli süreler boyunca en sık estiği yöne hakim rüzgar yönü denir. Hakim rüzgar yönü üzerinde, dağların ve vadilerin uzanış yönünün etkisi fazladır. Örneğin, bir boğaz kenarında yer alan Çanakkale'de rüzgarın en çok estiği yön, kuzeydoğu güneybatıdır. Hakim rüzgar yönü üzerinde boğazın uzanış doğrultusu etkilidir. Rüzgarın esme sıklığı, rüzgar gülü ile gösterilir.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar