Paragraf Tamamlama 7.Sınıf Türkçe


Kategoriler: 7. Sınıf Türkçe, Türkçe

Paragraf Tamamlama

Paragraf tamamlama ile ilgili sorularda paragrafın giriş, gelişme ya da sonuç bölümlerinin herhangi bir yerinde boşluk bırakılır ve bu boşluğun tamamlanması istenir. Bir paragrafta boş bırakılan kısmı tamamlamak için parçanın anlam akışına ve yapı özelliklerine dikkat edilmelidir.

Örnek: Deneysel bir başarıya ulaşma isteğiniz varsa uzun bir süre boyunca yanlış anlaşılmaya tahammülünüz de olmalıdır. Herhangi bir şeyi yepyeni bir yolla yaparsanız geleneksel ve bilindik yollardan gitmediğiniz için insanlar sizi anlamayabilir. Bu yüzden başarınızı görmeyi arzulayan kişiler bile bu yepyeni yolla ilgili tereddütleri üzerinden sizi acımasızca eleştirebilir. Yani yenilik yapmak…Bu parçada başarıya ulaşmak için farklı bir yol denemenin başka insanlar tarafından eleştirileceği vurgulanmıştır. Parça boyunca anlatılanları dikkate aldığımızda “yenilik yapanların mutlaka eleştiriye uğrayacağı” anlatıldığı için boş bırakılan kısım “eleştiriyi göze almak cesareti ister.” şeklinde bir ifade kullanılabilir.

Aşağıda verilen metni uygun bir ifadeyle tamamlayınız.

Resim önceden düşünülemez ve planlanamaz. Onu çizerken ki düşünce sürecinizi takip eder ve bittiği zaman, bakanın kafa yapısına göre daha çok değişir. Resim bir canlı gibi yaşar, günlerin getirdiği değişiklikleri hisseder. Bu çok normaldir çünkü…

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
20 Haziran 2020 Cumartesi