Kışlık Sebze Çorbası

Kışlık Sebze Çorbası

Kategoriler: Haberler

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği kuşkusuz çorbalardır. İçimizi ısıtan, bizi hastalıklara karşı koruyan nefis bir kışlık sebze çorbası tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Kışlık Sebze Çorbası Malzemeler:

  • 1 adet havuç
  • 2 adet patates
  • 1 kabak
  • 1 küçük kase brokoli
  • 1 küçük kase karnıbahar
  • 2 su bardağı domates suyu
  • 1 buçuk çorba kaşığı un
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı nane

Kışlık Sebze Çorbası yapılışı:

Öncelikle havucu, ve patatesi güzelce yıkayıp, soyalım ardından küp küp doğrayıp bir kaba alalım. Güzelce yıkayıp yine küp doğradığımız kabağımızı da sebzelerimizin yanına ekleyelim.Karnıbahar ve brokolimizi de yıkayıp kase de hazır bekletelim. Yarım çay bardağı zeytinyağını tencereye dökelim ve altını yüksek açalım. Zeytinyağımız ısındıktan sonra kısık ateşe alıp unumuzu mümkün olduğunca topaklaştırmadan kavuralım(Zorlanıyorsak biraz su ekleyebiliriz).

Ateşimizi orta ayara getirip havucu, patatesi, karnıbahar, brokoli ve kabağı sırası ile ekleyelim ve orta ateşte 1-2 dakika kadar kavuralım. Ardından 2 su bardağı rendelenmiş domates yada domates suyumuzu ekleyip kavurmaya devam edelim. 2 dakika kadar kavurduktan sonra 4 bardak normal su ekleyelim.Ocağı yüksek ateşe getirelim. (domates suyu yerine rende kullandıysak 6 bardak su) Tuzumuzu da ekleyerek çorbayı kaynamaya bırakalım. Kaynamaya yakın, bir tava da yarım yemek kaşığı tereyağı eritelim ve 1 çay kaşığı kadar naneyi kavuralım. Kaynaması tamamlanmış ve altını kapatmış olduğumuz çorbamızın üzerine dökelim ve karıştırmadan servis edelim.

NOTLAR: Zevklerinize göre sebze ekleyip çıkarabilirsiniz. Örneğin kereviz, patlıcan ilave edebilirsiniz.Ben çorbalarım da soğan kullanmayı pek tercih etmiyorum , her yemeğe yakışan soğan çorbalara yakışmıyor bence ; fakat tercih ediyorsanız soğan da ekleyebilirsiniz. Sebzeleri bütün halinde yemekten hoşlanmıyorsanız, çocuklar sebzelere karşı önyargılı davranıyorsa, çorbaya naneyi dökmeden önce el blendırı ile tüm sebzeleri güzelce çekip naneyi ondan sonra dökebilirsiniz.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar