Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları 6. Sınıf Fen


Kategoriler: 6. Sınıf Fen Bilimleri, Fen Bilimleri

Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları

KIRILMAZ CAM

1904 yılında Fransız bilim insanı Edvard Benedictus bir gün laboratuvarda çalışıyordu. Raftan bir deney tüpünü almak isterken deney tüpünü yanlışlıkla yere düşürdü. Tas zemine düsen deney tüpü paramparça olup dağılması gerekirken, deney tüpünün camının kırıldığını fakat camların birbirinden ayrılmadığını gözlemledi. Bu olay Benedictus’u çok şaşırttı. Acaba bu deney tüpü neden parçalanmamıştı? Benedictus bu deney tüpüne ne koyduğunu uzun zaman düşündü. Deneyler yaptı ve sonunda bu deney tüpüne kolodyum adlı bir bileşik koyduğunu hatırladı. Benedictus, kolodyum içeren sıvının buharlaşmasından sonra tüpte kalan ince selüloz tabakasının parçalanmayı engellediğini anladı.

Bunun üzerine birkaç deney daha yaptı ve düşüncesinin doğru olduğunu Fark etti. Birkaç gün sonra gazetelerde bir otomobil kazası haberi okudu. Otomobilde bulunan bir kız çocuğu aracın kırılıp dağılan cam parçalarından ağır bir şekilde yaralanmıştı. Benedictus artık bu konudaki çalışmasını daha da ilerletmesi gerektiğini düşündü. Yaptığı pek çok araştırmanın ve deneyin ardından “kırılmaz cam” ın patentini aldı.

Benedictus’un yapmış olduğu bu icat otomobil şirketlerine ilham oldu. Otomobil şirketleri bu çalışmayı geliştirerek otomobil camlarında bunu kullanmaya başladı. (Kırılmaz camlar günümüzde savaş uçakları dahil bir çok alanda kullanılmaktadır.

Kolodyum: Alkolle eter karışımı içinde sıvı durumuna getirilen nitroselüloz maddedir.

Bilim insanı evrene ilişkin olayları araştırırken aynı zamanda çevresinde yaşanan problemlere karsı çözüm önerileri ve yenilikler üretebilen kişidir.

Bilim insanları bilimsel bir araştırma yaparken aşağıda verilen basamakları takip eder.

BİLİMSEL ARASTIRMA SÜRECİNİN BASAMAKLARI

1. Problemi belirler.
2. Araştırma yapar.
3. Tahminlerde bulunup hipotezini şekillendirir.
4. Yöntemini belirleyip deney tasarlar.
5. Deney yaparak hipotezini test eder.
6. Sonuçları değerlendirir ve yorumlar.

Bilim insanının özellikleri

  • Meraklıdır.
  • İyi bir gözlemcidir.
  • Şüphecidir.
  • Sabırlıdır.
  • Kararlıdır.
  • Tarafsızdır.
  • Eleştiricidir.
  • Araştırmacıdır.
  • Sorumluluk sahibidir.

Bilim insanları evren ve doğa olaylarına dair merak ettiğimiz sorular hakkında araştırmalar yapar. Bilim insanı bilgi toplamak için hem bol bol okur hem de insanlarla iletişim kurup merak ettiği konular hakkında Fikir alışverişinde bulunur.

Problem belirlenip ön araştırmalar tamamlandıktan sonra soruların cevapları ile ilgili tahminlerde bulunur ve hipotez kurar.

Hipotezlerin test edilmesi için gözlem ve deneyler yaparlar. Deneylerden elde edilen veriler yorumlanıp sonuca ulaşılır.

Bilim insanları yaptığı deneyler sırasında birçok defa başarısız olurlar ama asla yılmazlar. Böyle durumlarda, yapılan hatalar değerlendirilir ve başarılı sonuca ulasana kadar deneylere ısrarla devam edilir.

Unutulmamalıdır ki Edison ampulü bulabilmek için 1000’in üzerinde deney yapmıştır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar