Step (Bozkır) İklimi

  • Orta kuşak karalarının iç kesimlerinde etkilidir. Orta Avrupada, Asya’nın iç kısımları ve Kuzey Amerika’nın orta kesimlerinde etkilidir.

Step ikliminin görüldüğü bölgeler  • Yıllık sıcaklık farkları yüksektir. Yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Yıllık sıcaklık ortalaması 10 – 13 °C arasında, yıllık sıcaklık farkı da 20 – 30 °C arasındadır.
  • Yıllık yağış miktarı 300 – 500 mm arasındadır. Yıl içinde yağışın büyük bir kısmı ilkbahar döneminde düşer. Yaz ayları kurak geçer.

Step İkliminin yıllık sıcaklık ve yağış grafiği

  • Doğal bitki örtüsü bozkırdır. Bozkır ilkbahar yağışlarıyla yeşeren yaz sıcaklıklarında kuruyan ot topluluklarıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Soru: "Ülkemdeki birçok insan gibi tarımla uğraşıyorum. Kendime ait bir evim ve küçük bir arazim var. Arazimde şeker kamışı ve muz gibi ürünleri yetiştiriyorum. Ülkem- de sürekli sıcak hava koşulları egemendir. Kış mevsimi hiç yaşanmadığı için, kışlık elbiseye ve kışlık yakacağa ihtiyacımız yoktur." Çiftçinin anlatımına göre, yaşadığı ülkeyle ilgili; I. Tropikal kuşakta yer alır. II. Yer şekilleri engebeli ve yüksektir. III. Ekvatoral iklim özellikleri hâkimdir. IV. Yıl içinde mevsim özellikleri belirgin olarak yaşanmaktadır. gibi yargılardan hangilerine ulaşılamaz?