Sınav Kaygısına EMDR Terapisi İle Çözüm

Sınav Kaygısına EMDR Terapisi İle Çözüm

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Sınav kaygısının adeta toplumsal bir sıkıntı olduğu günümüzde EMDR terapisi ile sınav kaygıları son buluyor. Geçmişte yaşanmış rahatsız edici deneyimler bir ömür insanın yaşamını psikolojik anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Olumsuz duygu, düşünce ve davranışların altında işlenmemiş anıların yattığını savunan EMDR, beyinde bu haliyle depolanan kötü anıları işleyerek uyumlu ve olumlu duygular içerir hale getiriyor. Daha ilkokul yıllarından başlayan sınav maratonu üniversiteye hatta sonrasında iş mülakatlarına kadar uzanıyor. Uzmanlara göre sınav kaygısı ameliyata girecek bir hastanın duyduğu kaygıdan çok daha fazladır. Sınav kaygısı ile baş etmenin en etkili yolu EMDR terapisidir.

Sınav kaygısına hızlı çözüm EMDR

Sınav kaygısı birçok öğrencide ve yetişkinde görülen bir durumdur. 1987’de Dr. FrancineShapiro tarafından göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak tanımlanan EMDR terapisi, sonraki yıllarda işitsel ya da dokunsal olarak ta uygulanarak sınav kaygılarının yok edilmesinde kullanılmıştır. Olumsuz semptomları ortadan kaldıran ve kişinin kötü anılarını olumlu bakış açısı ile değerlendirmesini sağlayan bir terapi olup sınav kaygısı altında yatan kötü anıların hızla yok edilmesini sağlar.

Sınav kaygısı destek almadan geçmez

Sınav kaygısı ile baş etmenin yolu psikolojik destek almaktan geçer. Günümüzde sınav kaygısı ile mücadelede maalesef gecikilmekte, son ana kadar beklenmektedir. Oysa sınavı riske atmama adına zamanında uzmanlardan destek alınarak bilinçaltında yatan olumsuz anılar iyi duygular hissettiren anılara dönüştürülmektedir. Sınavlara iyi hazırlanmasına rağmen performansı ile ilgili yaşanan kaygılar kişiyi sınavda başarısız olmaya kadar götürür. Karın ağrısı, panik atak, baygınlık hissi, terleme, mide bulantısı gibi durumlar sınav kaygısının yarattığı sorunlardır. Bu durumda kişinin sınavda başarılı olup yüksek performans göstermesi beklenemez.

EMDR Terapisi nasıl uygulanır?

Çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere uygulanan EMDR terapisi, anılardaki kötü duyguların anlamlandırılması rahatsızlık veren bu duyguların daha az rahatsızlık verir hale getirilmesi ve kişinin kendini güvende hissederek bu kötü duygulara karşı sahip olduğu gücün farkına varmasını sağlamaktadır. 2 ile 4 seans arası uygulanan bir terapi ile kaygıları yok eden EMDR, kötü anıların etkisinde iken gözlerin sağa sola hareket ettirilmesi ve kişinin kendini iyi hissetmesinin sağlanmasıdır. Trafik kazası, taciz, deprem, yangın, şiddet gibi yaşanan olumsuz anıların yok edildiği terapide ilk seansta değerlendirme yapılmakta, ikinci seansta kişinin bu kötü duygularla baş edebilecek kapasitede olduğu öğretilmektedir.

Terapide anı ile ilgili bir görsel belirlenmekte, bireyin olumsuz düşünceleri ve bedensel hisleri tespit edilmektedir. EMDR terapisi bireyin geçmişteki olumsuz tecrübelerle ilgili olumlu düşünmesini sağlayana dek devam eder ve başta sınav kaygısı olmak üzere tüm olumsuz tecrübelerin yarattığı kaygılar yok edilir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar