Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Dökülmesine Çözüm Yolları

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Dökülmesine Çözüm Yolları

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Günümüzde erkek veya kadın birçok insan saç dökülmesi konusunda sorunlar yaşamaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi belirli sebepler ile kısa süreli ve dönemsel olabilirken, erkeklerde durum daha farklı olmakta ve kellik ortaya çıkabilmektedir.
Birçok erkeğin oldukça ciddi bir sorunu olan kellik konusunda şampuanlar, özel dermatolojik ürünler, bitkisel çözümler ve farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ancak kellik konusu ile saç dökülmesi arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Bu farklı en iyi şekilde belirlenmesi konusunda saç dökülmesi durumunun bilimsel olarak nasıl gerçekleştiğini ve hangi dökülme tipinin geçerli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu şekilde en etkili yöntem ve ürün ile tedavi uygulanabilecektir.
Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?
Saç dökülmeleri nedenleri konusunda bilinmesi gereken en önemli konu saçların dökülmesinin gayet normal ve hatta sağlıklı bir durum olduğudur. Ancak bu dökülmenin bir oranı bulunmaktadır. Bu oran saç tipine ve rengine göre değişebilmektedir. Bu oranın üzerinde dökülmelerde ise bir sorun olduğu anlaşılmalıdır. Kellik gibi durumlarda bu dökülme çok fazla olabilmektedir.
Sağlıklı bir insanın günde 100 ile 200 arasında saç telinin dökülmesi normal karşılanabilmektedir. Bunun üzerinde bir sayı ve yoğunluk olduğunda farklı saç dökülmesinin nedenleri mümkün olabilmektedir. Bunlar yaşantı içerisinde bulunan stres, travma, kullanılan ilaçların yan etkileri, yanlış beslenme ve gebelik olabilmektedir. Bunlar belirli dönümler için ortaya çıkan ve sorunun ortadan kaldırılması ile giderilen saç dökülmeleridir.
Bunun yanında mevsimsel olarak da yoğunluk arta bilmektedir. Bu durumlarda saçların güçlenmesi beslenmeye dikkat edilmesi ve uygun ürünlerin kullanılması etkili olabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi ise kellik olarak sonuçlanabilecek bir durum olmaktadır. Bu sebeple diğer saç dökülmesi tiplerine ve durumlarına göre oldukça farklıdır.
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Saçların normal ve sağlıklı bir şekilde dökülmesi saçların yapısı ve ömrü ile alakalıdır. Saç kılı üç farklı evre geçirmektedir. Bunlardan birincisi kökten çıkması ile uzaması evresidir. İkinci evre ise dinlenme evresidir. Bu evrede uzama yavaşlar ve saç dinlenir.
Üçüncü evre ise saçın kökten ayrılması evresidir. Saç üçüncü evreden sonra birinci evreye geri döner ve bir döngü yaratır. Bu sebeple günlük belirli bir miktar saç dökülmesi normal olmaktadır. Fazla miktarda olan ve erkek tipi saç dökülmelerinde ise bitkisel ürünler ve şampuanların bir etkisi bulunmamaktadır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesine çözüm konusu asırlardır tartışılmaktadır. Bu durumun genetik bir olay olduğu unutulmamalıdır.
Belirli bir hormonun saç köklerine zarar vermesi ile ortaya çıkmaktadır. Geliştirilen ilaçlar ile bu hormon azaltılabilmektedir. Ancak bununda bazı yan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca uygulanacak bu ilaçlı tedaviler belirli bir oranda etki edebilmekte ve uzun bir süreçte etkisini göstermektedir. Bu sebeple de kellik için tedavi işlemi uzun süren ve meşakkatli bir durum olmaktadır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar