Londra Dil Okulları

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Yurtdışında dil okulları denildiğinde sanıyorum ki ilk akla gelen Londra dil okulları olacaktır. Çünkü İngilizce için bugün dünyanın konuştuğu dil demek yerinde olacaktır. Dolayısıyla dünyanın konuştuğu dili de ancak merkezinde öğrenebilirsiniz. Yurtdışında eğitim kalitesinden ve okulların durumundan bahsetmeden önce Londra’nın genel yapısını anlatmanın gidecek ya da gitmeyi düşünecek öğrenciler için daha iyi olacağı kanaatini taşıyorum.

Londra nüfusu 8 milyon 539 bin kişidir. Öğrenci nüfusuna bakacak olursak ise şehrin % 20’lik bir bölümü bu şehirde ikamet etmektedir. Londra Güney İngiltere’de yer alıyor ve yüzölçümü ise 1.577.3’tür.

Peki, Londra neden seçilmeli ve neden Londra’ya gidilmeli?

İngiltere’nin başkenti olması burayı her zaman cazip kılmaktadır. Türk öğrenciler için dil eğitimini bu ülkede almak en çok arzu edilen bir durumdur. Eğer ki farklı kültürleri ve eşsiz bir tarihi görmek istiyorsanız ideal bir şehir olacaktır. Özellikle müzeler ve yeşil alanlar şehri daha da cazip bir hale dönüştürmüştür. Bu da öğrencilerin burayı tercih etmesinde fayda sağlamıştır. Londra yalnız öğrenci anlamında değil aynı zamanda dünyanın pek çok noktasında turist ağırlayan bir şehirdir. Bu yüzden de farklı kimlik ve kültürleri de bünyesinde barındırıyor. Şehrin merkezine baktığımız da ise 300’den fazla dil konuşuluyor. Londra’yı dünyada ayrıcalıklı yapan konumlarından biri de iş dünyası ve finans dünyasının merkezi olmasıdır.

Londra’yı Thames nehri iki yakaya ayırıyor. Aynı zamanda kraliyet ailesine de ev sahipliği yaptığı için kraliyet ailesinin hazinelerinin önemli bir bölümü burada bulunuyor. Özellikle de kraliçenin evi Buckingham Sarayı’nın yanı sıra kraliyet hazinesinin de sergilenmiş olduğu LondonTower, LadyDiana’nın evi Kensington Sarayı gibi saylı büyük sanat eserleri bu şehirde bulunuyor. Yani bir anlamda kültür başkenti de diyebiliriz.

Londra’ya Nasıl Giderim?

İstanbul’ da uçakla hareket ettiğiniz de Londra’ya 4 saat içerisinde girersiniz ülke ile 2 saatlik bir fark vardır. Londra’ya vardığınız da ise ulaşımı metro, taksi ya da otobüsle sağlayabilirsiniz. Yoğun bir trafik olduğu için genelde halkın tercihi metrodan yana olmuştur. Londra metrosu ise dünyanın en eski metrolarından bir tanesidir. Şehrin genelinde tam olarak 274 durak bulunur bu da istediğiniz bir yere metroyla çok rahat gidebileceğiniz anlamını taşır.

Londra’ da iklime bakacak olursak nemli bir deniz iklimi hakimdir. Bu anlamda yazları oldukça sıcak kışları ise biraz daha ılıktır. Şehirde yıl boyunca yağışlar görülebilir ancak genelde kasım ayı en çok yağışın olduğu dönemdir. Yaz mevsimlerinde sıcaklıklar 17 derece kışın ise 7 derecedir. Hava genelde açıktır kapalı olan gün sayısı da oldukça azdır. Ancak sisli zamanları çok görebilirsiniz. Burada yaşamak için harcayacağınız masraflara bakarsak diğer şehirlere göre biraz daha fazladır. Bu da eğitim sürecinizde sizin göz önünde bulundurmanız gereken bir durum olacaktır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar