İlkokul Eğitiminde Test Çözmenin Faydaları

İlkokul Eğitiminde Test Çözmenin Faydaları

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

İlkokul Eğitiminde Test Çözmenin Faydaları
Öğrencilerin teorik derslerde işlenen konuları pekiştirmesi ve kalıcı olarak öğrenebilmesi açısından test çözmenin birçok faydası bulunmaktadır. Test çözmek sadece ortaokul ve lise çağlarındaki öğrencilere özgü bir çalışma olarak görülse de, artık ilkokul sürecinde de çok fazla tercih edilmektedir. Olumlu olarak geri dönüşünü alabilen öğrenciler için ileriye dönük katkılar sağlanmaktadır. Hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin ilkokul dönemindeki öğrencileri bu anlamda desteklemesi gerekir. Test Çöz diyerek baskı yapmak yerine, test çözmenin neden faydalı olduğunu anlatmaları beklenir. Bu nedenle faydalarını öğrenciler kadar ebeveynler de öğrenmelidir.
Temel Eğitimin Daha Sağlam Şekilde Gerçekleştirilmesi

İleride devam edecek olan eğitim hayatlarının her anlamda temeli ilkokul döneminde oluşturulur. Alfabe ve sayılar ile başlayan süreç, kolay problemler ve cümleler ile devam eder. Bu nedenle henüz temeldeyken test çözme alışkanlığının kazandırılması, ilkokul öğrencileri için çok faydalı olacaktır. 4. ve 5. sınıf döneminde başlatılan test çözme çalışmaları artık ilk 3 yıl için dahi geçerlidir. 1. sınıf alıştırmaları, 2. sınıf Türkçe testleri, 3. sınıf Matematik Test ve alıştırmaları gibi pek çok alternatife ulaşılabilir. 3.Sınıf Testleri, ilkokul eğitiminin son 2 yılına hazırlık sürecini içerir. Diğer yıllar da hep bir sonraki döneme hazırlığı sağlar. Ne öğrendiğini bilen ve ne çalıştığının farkında olan öğrenciler yetiştirilir. Ayrıca test çözmek ilkokul öğrencileri için keyifli kabul edilen bir çalışma olmaktadır. Daha pratik şekilde bilgiyi almak ve işlemek, çocukların tercih ettiği bir durumdur.
Diğer Yıllara Hazırlık Sürecindeki Faydaları
Klasik eğitim ve öğretim programlarından sonra öğrenciler ortaokul ve lise döneminde yoğun test çalışmaları ile tanışır. Öğrencilerin bir bölümü bu yeni döneme alışmakta zorluk yaşayabilir. Daha önceden test çözme tekniklerinin öğretilmesi ve bu tanışmanın daha erken zamanda yaşatılması, öğrenciler açısından çok fayda sağlar. İlkokul döneminde test çözerek eğitimini almış bir öğrenci, ortaokul ve lise döneminde bunu devam ettirmeyi daha kolay bir şekilde başarır. Elbette her yıla göre seviyeleri farklı testler hazırlanmaktadır. Öğrencilere hep kolay ya da hep zor testleri çözdürmek yerine, her seviyede denemeler yapmak en doğrusudur. Üniversiteye hazırlık sürecinde test çözmekte zorlanmayan öğrencilerin büyük bir bölümü, ilkokul eğitiminden beri test çözerek kendisini geliştirmiş olanlardır.
Test çözerek bilgileri ve konuları daha kolay şekilde öğrenen ve pekiştirilmesi sayesinde konuları kalıcı bir şekilde anlayan öğrenciler, başarıya da daha kolay şekilde ulaşırlar. İlkokul eğitimi deyip geçilmemeli ve temel eğitimin test çözme alışkanlığı ile desteklenmesi sağlanmalıdır. Bu konuda ilkokul öğretmenlerine de çok görev düşmektedir. Ev ödevlerinde testler vererek ve öğrencilere online test çözme alışkanlıkları kazandırarak katkı sağlayabilirler. Uzun yazılar ve okumalar yerine bilgiyi daha kısa sürede sunan test alıştırmaları, öğrencilerin öğrenme ve bilgiyi kullanma becerilerini daha küçük yaştayken bile geliştirecektir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar