Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatacak Bazı Tavsiyeler

Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatacak Bazı Tavsiyeler

Kategoriler: Haberler

Laptopların batarya ömrünü uzatmak için yapılması gereken ilk şeylerden bir tanesi laptopun şarjı bitince şarja takmaktır. Eğer laptopunuzu şarjı bitmeden batarya takılı bir şekilde sürekli veya kesintili halde şarja takarsanız batarya ömrünü kısaltırsınız, bu yüzden bunu yapmaktan çekinmelisiniz.

Peki, batarya ömrünü uzatmak için ne yapmalı?

Cevap aslında oldukça basittir. Eğer laptop’u uzun süreli olarak kullanmak istiyorsanız laptopun bataryasını çıkarın ve prize takılı olarak kullanın. Bu da laptopların batarya ömrünü uzatmak için bir yöntemdir. Eğer ki yola gideceksiniz ve laptop’a ihtiyacınız varsa bilgisayarı kapatıp fişini çekin, bataryasını takın ve fişini takın. 0’dan %75-80 olana kadar dolmasını bekleyin ve laptopunuz kullanım için hazır. Eğer uzun ömürlü batarya kullanmak istiyorsanız asla tam şarj etmemelisiniz. Eğer bataryanızı olabildiğince uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız asla ve asla fişe takılı olarak bataryayla birlikte çalıştırmayın, böylelikle laptopunuzun batarya ömrünü birkaç yıl daha uzatabilirsiniz.

Çabuk biten bataryalar için

  • Çabuk biten bataryalar için kullanılabilecek yöntemler;
  • Harddisk birleştirme. Harddiskinizi birleştirdiğinizde sisteminiz daha stabil ve performanslı olacaktır ve batarya kullanım ömrünü arttıracaktır.
  • Görsel şöleni kısma. Eğer bilgisayarınızın görsellik ayarlarından maksimum performansı tercih et‘i seçerseniz bu yöntem batarya ömrünüzü olumlu bir yönde etkileyecektir.
  • Arkaplan’da gereksiz çalışan uygulamaları kapatma. Arkaplanda çalışmakta olan kullanmadığınız gereksiz programlar batarya ömrünüzü olumsuz yönde etkileyeceğinden bu programları kapatmanız batarya ömrünüzü uzatacaktır.
  • Laptop temizliği. Laptopların fanlarını temiz tutun ki hava dolaşımı aksamasın. Bu hem performansı, hem de batarya ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Laptopunuzu sıcak ortamda kullanmayın. Sıcak havalar laptopunuzun batarya ömrünü olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı, laptopunuzu olabildiğince serin tutmaya çalışın.

Böylelikle batarya ömrünüzü arttıracaksınız. Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatacak Bazı Tavsiyeler yazımızda sizde bilgisayarınızın batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız, yazılanları uygulayın.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar