Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı Yağının Faydaları

Kategoriler: Haberler

Ada çayı gri yeşil yaprakları ve keskin kokusuyla tüm dünyada yetiştirilen, tıbbi olarak insan sağlığına faydası olan, yiyeceklerde kullanılan ve önemli afrodizyak etkisi bulunan bir bitkidir. Ada çayı yağı buhar yöntemi ile endüstriyel bir ölçekte ada çayının yapraklarından elde edilir. Kış günlerinde içimi hoş bir bitki olup kozmetik ürünlerinin önemli bir ham maddesi olarak da karşımıza çıkar.

Ada çayı yağı masaj yağları, vücut losyonları ve kremlerin önemli bileşenlerini oluşturmaktadır. Fayda sağladığı alanlar ise; saç dökülmesini engellemesi, cildi temizlemesi, anti- depresan özelliği, iç temizlemesi ve önemli bir afrodizyak olması sebebiyle birçok alanda kullanılır.

Adaçayı yağının faydaları;

– Ciltte bulunan enfeksiyon, deri rahatsızlığı, bitlenme, kepek ve pul pul dökülen deri için ada çayı deriye nüfuz eder ve saç dökülme sorununu ortadan kaldırır.

-Kozmetik alanda da yaygın bir şekilde kullanılan ada çayı yağı sivilce, çil, yara izi, kesikler, çatlaklar, suçiçeği rahatsızlığının bıraktığı izleri yok etmek için de kullanılır ve cilde doğal bir sıkılık verip parlak görünmesini sağlar.

-Ada çayı mühim bir antioksidan ve mikrop öldürücüdür. Kalın bağırsak, ince bağırsak, mide ve rahim temizleyici olarak kullanılır. Diş enfeksiyonu ya da diş eti iltihabı varsa birkaç damla ada çayı yağı size fayda sağlayacaktır.

-Ada çayı yağı sinir sistemi ve beyin üzerinde de uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu yağ ile vücudunuza aroma terapi masajı yapabilir, yatmadan önce başınıza ufak bir masaj yapıp saç derinizi rahatlatabilirsiniz.

-Ada çayı aynı zamanda yenilebilir de bir bitki türüdür. Cinsel arzunun yükseltilmesi için banyo yapmadan önce ada çayı yağı ile masaj yapabilirsiniz. Hem erkek hem kadınlar için cinsel soğukluğu önleyici etkisi bulunmaktadır.

Ada çayı hamileler, migreni olanlar, epilepsi ve nöbet geçirenler için kesinlikle uygun bir bitki değildir. Bunlar sadece adaçayı yağının faydalarından sadece birkaçıdır. Yemek için yahut masaj için olsun uygun miktarlarda kullanılmalıdır. Sağlık amaçla kullanılacak bitkiler mutlaka ve mutlaka doktora danışılarak, doktor kontrolünde alınmalıdır.

Adaçayı Yağının Faydaları İbrahim Saraçoğlu] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar