Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategoriler: Haberler

Artık eğitim hatta çalışma hayatımız için bile birçok sınava giriyor ve bu sınavların sonucu göz önünde bulundurularak bir üniversiteye ya da bir işe yerleşmemiz için tercih yapmamız gerekiyor. Fakat bu tercihleri yaparken belirli kurallara uymalı ve rastgele tercih yapmamalıyız. Bunun için hemen hemen her yerde bulabileceğimiz tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlığında kurallar vardır.

Öncelikle yapacağımız tercihler kesinlikle gidebileceğimiz yerler olmalıdır. Üniversite tercihi yaptığımızı varsayalım. Bu doğrultuda üniversitenin olduğu ile gidebilecek durumumuz var ise tercihlerinize eklemeniz gerekmektedir. Tercih listenize karar vermeden önce gideceğiniz üniversitede ve bölümde göreceğiniz dersler, göreceğiniz bu dersler sizin ilginizi çekiyor mu, size hitap ediyor mu bütün bunlara karar vermeniz gerekiyor. Okuduğunuz bölümden mezun olduğunuzda kolaylıkla iş bulabilir misiniz onu araştırmanız gerekiyor.

İstemediğiniz bölümleri kesinlikle tercih listenize yazmamanız gerekiyor. Tercihlerinizi yaparken sadece bir üniversitede bir bölüm olarak yapmayıp daha geniş düşünerek birçok üniversite ve bölümleri ele alarak tercihinizi yapmalısınız. Tercihinizi sadece yaşadığınız ilde ki üniversiteden yana yapma düşünceniz yanlıştır. Çünkü aldığınız puana göre daha iyi seviyede ki üniversiteleri tutturma olasılığınız olabilir. Okuduğunuz üniversiteye bağlı olarak mezun olduğunuzda iş bulma imkanınız artacaktır. Tercihlerinizde tercih motorunu kullanarak daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar