Hastaneden online randevu nasıl alınır?

Hastaneden online randevu nasıl alınır?

Kategoriler: Haberler

MHRS randevusu hakkında uzmanlar nasıl olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bazı bilgiler verdi. En çok merak edilen soruların başında hastaneden online randevu nasıl alınır sorusu geliyor. Tüm bunları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

MHRS randevu sistemi nedir?
Öncelikle haberimize MHRS nedir biraz bilgi verelim. MHRS (Merkezi hastane randevu sistemi), sağlık bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve vatandaşların istediği hastanenin istediği bölümünden istediği doktordan internet üzerinden ya da telefon yardımıyla randevu alabildiği bir randevu sistemidir.

Hastaneden randevu nasıl alınır?
İlk olarak telefondan randevu nasıl alınır onu açıklayalım. İlk olarak cep telefonu ya da sabit hatlardan 182 numarasını arayarak MHRS çağrı merkezine bağlanıyorsunuz. Bağlandığınız çalışan sizden T.C. kimlik numarasını isteyecektir. Ezbere bilmiyorsanız bir kağıda yazmanızda fayda vardır. Çalışan bilgilerinizi doğruladıktan sonra size muayene olmak istediğiniz hastane, poliklinik ve hekim bilgilerini isteyecektir. Sizin belirttiğiniz tercihlere göre çalışan size uygun olan tarih ve saatleri bildirir. İstediğiniz tarihte doktor dolu ise diğer doktorlardan da randevu alabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra randevu saatinden 15-20 dakika önce hastaneye giriş yapmanızda fayda vardır. Zira hastaneye girdiğinizde kayıt işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

İnternet üzerinden randevu almak isterseniz öncelikle bilgisayar ya da telefonunuzdan www.mhrs.gov.tr İnternet sitesini açmalısınız. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde Randevu Al butonu bulunmaktadır. Eğer daha önce internetten randevu almadıysanız yeni üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için sol altta bulunan Yeni Üye butonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Şifrenizi mutlaka bir yere not edin. Daha sonra sisteme her girişinizde T.C. kimlik numarası ve şifreniz sorulacaktır. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile MHRS online randevu sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sistemden muayene olmak istediğiniz hastanenin il-ilçe-klinik bilgilerini girdikten sonra, görünmek istediğiniz doktoru seçmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemler bittikten sonra doktorunuzun müsait olduğu tarih ve saatleri görebilirsiniz.

hastane-randevu-mhrs

Randevu nasıl iptal edilebilir?
İnternet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Randevu Geçmişi butonuna tıklayarak randevularınızı görebilirsiniz. Buradan iptal edeceğiniz randevuya tıkladığınızda randevunuz aiptal olacaktır. İnternet kullanmayı bilmeyenler ise Alo 182 hattını arayarak telefondan randevularını iptal ettirebilirler.

Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında projelendirerek, hayata geçirdiği MHRS ile aktif bir sağlık hizmetleri yapısı oluşturabilmeyi hedefliyor. MHRS sistemi sayesinde vatandaşlar mhrs.gov.tr adresinden, MHRS sistemine bağlı ALO 182 hattından ve MHRS Mobil ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden kısa sürede muayene randevusu alabiliyor. Hastanelerde oluşan kalabalığa ve yoğun evrak işlemlerine maruz kalmadan birkaç dakika içerisinde MHRS’den 15 günlük periyotlar halinde randevu alınabiliyor.

AKILLI CİHAZLARLA MHRS RANDEVU ALMA
Android, IOS, BlаckBerry ve windows işletim sistemlerine sаhip аkıllı cihаzlаr (telefon, tаblet) için “MHRS Mobil” uygulаmаsı bulunuyor. “MHRS Mobil” cihаzınızın kullаndığı uygulаmа mаrketinden (аpp Store, Plаy Store vs.) ücretsiz olаrаk indirilebiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra, Vatandaş Giriş ekranından kayıt oluşturarak, MHRS randevu işlemi gerçekleştiriliyor.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar