Elektromanyetik Dalgalar 10.Sınıf Fizik

Elektromanyetik Dalgalar 10.Sınıf Fizik

Kategoriler: 10. Sınıf Fizik, Fizik

Elektromanyetik Dalgalar

Tabiatta var olan bütün ışıkların genel ismi elektromanyetik dalgadır. Elektromanyetik dalgalar diğer dalgalar gibi enerji taşır. Güneşten, ateşten yayılan ışıklar elektromanyetik dalgadır. Diğer dalgaların ilerlemesi için bir ortama ihtiyaç vardır. Elektromanyetik dalgalar boşlukta da yayılır. Ortama ihtiyaç duymaz.

Elektromanyetik dalgalar elektrik ve manyetik alandaki herhangi bir değişikliğin ortam boyunca yayılmasından oluşur. Bu dalgalar boşlukta ışık hızıyla yayılır. Enine dalgalardır. Maddelere çarptığında onlar tarafından soğurulur. Elektrik yükü olarak nötrdürler.

Elektromanyetik dalgaların çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Radyo dalgaları
  • Mikrodalgalar
  • Kızılötesi ışınlar
  • Görünür ışık
  • Mor ötesi ışık
  • X – ışınları
  • Gama ışınları

Elektromanyetik dalgalardan dalga boyu en büyük olan radyo dalgaları, en küçük olan gama ışınlarıdır. Enerjisi en küçük olan radyo dalgaları, en büyük olan gama ışınlarıdır.

Elektromanyetik dalgalarla bilgi, görüntü, ses aktarımı yapılabildiğinden dolayı iletişimde büyük bir önem kazanır. Radyo dalgaları vasıtasıyla cep telefonları, radyolar, televizyonlar çalışır. Uydular radyo dalgaları ile idare edilir. Uzaktan kumandalar radyo dalgaları ile sağlanmaktadır.

Mor ötesi ışıklar solaryumda bronzlaşmak için kullanılmaktadır. Kağıt paranın üzerindeki bazı yerlerin mor ötesi ışık tarafından görülmesi, sahteciliği önlemektedir.

Kızılötesi ışıklar az sıcak cisimlerden yayılan gözle görülemeyen elektromanyetik dalgalardır. Resimde insan ve attan çıkan kızılötesi ışıklar görülmektedir.

Elektromanyetik Dalgalar Konu Anlatımı VideolarıElektromanyetik Dalgalar Soru Çözümleri] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar