Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Cuma Gününün Önemi

Müslümanlar için günlerin en hayırlısı Cuma günüdür. Cuma mesajları ise bu günün müjdelenmesi açısından önemlidir. Hatta bugünün önemini belirtmek isteyen İslam alimleri Cuma gününü Müslümanların bayramı olarak tanımlamışlardır. Dinimize göre Cuma günü işlenen her amele iki kat günah veya sevap yazılır. Dinimizde bu özel güne verilen önem özel bir namaz ile taçlandırılmış ve Cuma namazı her Müslüman insana farz kılınmıştır. Her Cuma öğlen namazı vaktinde kılınan bu namazda camiler dolar taşar ve Müslümanlar bu özel günü değerlendirmek için ellerinden geleni yaparlar. Günlerin en hayırlısı olan Cuma gününü Cuma namazı ile değerlendirmek çok önemlidir. Hatta dinimizde tüm dünyalık işlerin bırakılması ve bu mübarek namazın mutlaka kılınması emredilmektedir.

Cuma Namazının Kılınışı

Cuma namazı sadece cemaatle kılınabilen ve tek başına kılınamayan önemli bir farz namazdır. 4 rekât ilk sünnet, 2 rekât farz, 4 rekât son sünnet, 4 rekât Zühr-i Ahir ve 2 rekât vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekâtlık bir namazdır. Cemaat 4 rekâtlık ilk sünneti kılar ve cami içinde ikinci bir ezan ve hutbe okunur. Ardından cemaat 2 rekâtlık farzı kılar. Daha sonra ise tıpkı öğle namazının son sünneti gibi 4 rekâtlık son sünnet kılınır. Bundan sonra ise o güne ait olup kılınamayan öğle namazının farzı için niyet edilip 4 rekâtlık Zühr-i Ahir namazı kılınır. Son olarak sabah namazının sünneti gibi 2 rekât daha kılınır ve namaz sona erer.

En Özel Cuma Mesajları

Tüm Müslümanlar bugünü bayram bildikleri için sürekli olarak birbirlerini tebrik ederler. Özellikle yüz yüze görüşme olanağı bulunamayan kişilere cep mesajları ile tebriklerini iletmek isterler. Bizlerde sitemizde sizler için cuma günü için en özel mesajlara ulaşmanızı sağlıyoruz. Bu özel günde daha önce hiç duyulmamış ve her biri birbirinden orijinal mesajların bulunduğu sitemize aynı zamanda bu mübarek gün ile ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz. Cuma gününün önemi, Cuma namazının kılınışı, Cuma günü yapılması veya yapılmaması gereken şeyler ve en özel Cuma mesajları için sizleri de en kısa zamanda sitemize bekliyoruz. Cuma günlerini en verimli şekilde değerlendirmeniz dileği ile.

Kaynaklar :

http://www.seoturka.com

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cuma

 

 ] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar