Çalışan Emeklinin Maaş Kesintisi

Çalışan Emeklinin Maaş Kesintisi

Kategoriler: Haberler

Emeklilik nedir: Toplamda 7000 iş gününü tamamlamış olan erkek ve bayan vatandaşların kazanmış oldukları bir haktır. Bu hak ile bireye, hayatının geri kalan kısmında aylık belirli bir ücret bağlanır.

Emekli sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi? Evet faydalanabilir. Tedavide veya ilaç alımlarında ortaya çıkabilecek ek ücret bireyin maaşından kesinti yapılacak şekilde tahsil edilir.

Emekli olan kişinin ailesi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi? Emekli olan bireyin eşi her şartta bu haktan yararlanır. Fakat 18 yaşından büyük olan ve eğitimi yarıda kesilmiş olan kişiler bu haktan yararlanamazlar. Yararlanmaları için aylık belirli bir ücreti Sgk’ya yatırmaları gerekmektedir.

Emekli aylık maaşlarında alt sınır ne kadar? 2015 yılı itibariyle yeni emekli olacak olan bir kişinin en az alacağı ücret 1118 TL’dir. Bu ücret, kişinin çalışma gün sayısıyla orantılı olarak artış gösterir.

Emekli ücretlerindeki artış hangi sebeplere göre belirlenir? Genelinde yıllık olarak ürünlerin fiyatlarındaki artışa göre oluşan açığa göre zam miktarı belirlenerek emeklilerin aylıklarına yansıtılır

Emekli ücretine yansıtılan zamlar ne zaman belirlenir? Bulunulan yılın, Ocak ve Haziran aylarında bu zamlar maaşlara yansıtılır.

Emeklinin ailesinde bulunan kisi sayısı maaş miktarını etkiler mi? Hayır etkilemez. Burada önemli olan kişinin yatırmış olduğu prim gün sayısıdır.

Yeni emeklilere tazminat ödenir mi? İşçi ve Bağkur emeklilerine tazminat ödemesi gerçekleşmez. Devlet kamu ve kuruluşlarında çalışmakta olan memurlara, askerlere ve polislere bu ödeme gerçekleştirilir.

Bu tazminat ücreti ne kadardır? Bu fiyat, kişinin çalışmış olduğu meslek grubuna göre değişir. Kamu’da çalışmakta olan bir öğretmen emekli olmak istediğinde ortalama 50. 000-100. 000 TL arasında bir miktar tazminat almaya hak kazanır

Emekli olan kişi başka bir meslekte, ek olarak çalışabilir mi? Evet çalışabilir.

Çalışan emeklinin maaş kesintisi: Yapılan düzenlemeler sonucunda, ek işlerde yapılmakta olan % 10 luk kesinti kaldırılmıştır. Bu yasa çerçevesinde bundan sonra alacakları maaşları daha fazla alacaklardır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar