Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı


Kategoriler: Ders Videoları

BÜYÜK TAARRUZ (26 AĞUSTOS -18 EYLÜL 1922)

Sakarya Zaferi’nden sonra Türk ordusu taarruz için hazırlıklara başlamıştır. Bu sırada Mustafa Kemal Paşa’nın tartışmalara konu olan Başkomutanlık Yetkisi, 20 Temmuz 1920’de süresiz olarak uzatılmıştır. 26 Ağustos sabahı Afyon Kocatepe’de Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle taarruz başlamıştır.Taarruzun amacı: “Düşmanın savunma gücünü yok ederek Düşmanı Anadolu’dan atmaktır.”

Başkomutanlık (Dumlupınar) Meydan Muharebesi (30 Ağustos 1922)

Bizzat Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği bu savaşta, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar dolaylarında düşmanın savunma direnci kırılmıştır. Büyük kayıplar veren Yunanlar İzmir’e doğru kaçmaya başlamışlardır. Bu sırada Mustafa Kemal Paşa Türk ordusuna; “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini vermiştir. Bu tarihi emri alan Türk ordusu 9 Eylül’de İzmir’i Yunanlardan geri almış; 18 Eylül’de de Çanakkale önlerine kadar gelmiştir. Böylece Anadolu’da tek bir Yunan askeri dahi kalmamıştır.

Tek başına kalan İngilizler Türk ordusu ile savaşı göze alamayınca ateşkes teklifinde bulunmuşlardır.

Örnek: Mustata Kemal’in, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden sonra, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” komutuyla orduyu yönlendirmesi,

I. taarruz savaşı,
II. savunma savaşı,
III. gayrinizami savaş

türlerinden hangilerinin göstergesidir?

A) Yalnız I    B) Yalnız II    C) Yalnız III     D) I ve II     E) II ve IIIDoğru Cevap A seçeneğidir.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
20 Haziran 2020 Cumartesi