Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?

Kategoriler: Haberler

İlk defa anne baba olacak kişilerin o meşhur test çubuğunda çift çizgiyi gördükten sonra başlayan heyecanı hamileliğin ilerleyen zamanlarında yerini kız mı oğlan mi acaba ne olacak sorusuna bırakır. Buna göre yapılacak alışverişler, alınacak kıyafetlerin rengi ne olacak filan gibi birçok bilinmeyenle karşılaşılır. Günümüzde her ne kadar bu ayrımı pek olmasa da yine de şu soru her anne baba adayının aklını kurcalar ” bebeğin cinsiyeti kesin olarak ne zaman belli olur?”

Aslında daha ilk andan itibaren genetik olarak bebeğinizin kız mı erkek mi olacağı bellidir. Ancak bunu öğrenmek için 3. ayın sonunu beklemek gerekir. İlerleyen teknoloji ile tıp dünyasında gelişmeler olmuş, özellikle kadın doğum uzmanlarımızın kullandığı ultrasonografi cihazları bu konuda ebeveynlerin meraklı bekleyişlerine cevap olmaktadır. Ses dalgaları ileterek görüntü oluşturan bu cihazlar çok sık olmamak kaydıyla yavrunuza zararı olmayan cihazlardır.

Konusunda uzman bir kadın doğum uzmanı kızınız mı yoksa oğlunuz mu olacak bunu gebeliğinizin 12-13. haftalarında belirleyebilmektedir. Erken muayenelerde öğrendiğinizin sonraki muayenenizde değişiklik göstermesi de gayet normaldir. Burada önemli olan doktorunuzun kullandığı ultrason cihazı ve tecrübesidir. Ancak daha kesin bir sonuç almak genelde 16-17. haftalarda mümkün olmaktadır. Yavrunuzun insan formuna yaklaştığı zamanları bu haftalardır.

Ultrason haricinde amnosentez yani anne karnından amniyo sıvısı alınarak da belirleme yapılabilir. Bu işlemlerde hepimizin biyolojiden bildiği kromozom kontrolü yapılır. Ufak bilgi; dişi kromozomlar (XX), erkek kromozomlar (XY).

Halk arasında yine çok yaygın olan diğer bir yöntem de Çin takvimidir. Son adet gününüz ve yaşınıza göre belirlenen bu yöntemde çoğunlukla doğru çıkmış ancak bilimsel bir dayanağı olmadığından en iyi yolun doktorunuzdan geçtiğini söylemeliyiz.

Sevgili anne baba adayları her ne kadar erkek mi kız mı olacak sorusunu sormadan edemeseniz de önemli olanın bebeğinizin sağlıklı olarak anne karnında gelişimini tamamlayıp kucağınıza almak olduğunu unutmayınız.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar