Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Kategoriler: Haberler

Yüzde oluşan lekeler genelde yaz aylarında her yaşta olabilecek bir cilt sorunudur. Yüzde oluşan lekeler arasında çiller, sivilceler, kahverengi lekeler, hamilelikte oluşan lekeler bunların hepsi cilt lekeleridir. Cilt lekelerini önlemek için bunun önüne geçmek gerekiyor. Cilt lekelerin oluşmasına kozmetik ürün kullanımı ve kremsiz güneşe çıkmak cilt lekelerine mağdur bırakabilir.

Cilt Lekeleri Neden Meydana Gelir?

  • Güneşe maruz kalınması,
  • Sivilceleri sıkmak,
  • Kimyasal içerikli ilaçlar ve bazı maddeler,
  • Organik olmayan kremler kullanılması,

gibi maddeler cilt lekelerini meydana getirir. Cilt lekeleri sadece yüzde değil, vücudumuzun her yerinde meydana gelebilir. Özellikle güneşe maruz kalmak güneş lekelerini meydana getirir.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzde oluşan lekeler için pek çok tedavi ve yöntemler bulunmaktadır. Bazıları medikal, bitkisel çözümler bazıları ise cilt lekeleri için maske kullanır.

  • Kimyasal peelingler: Bu kimyasal peelingler sadece sorunlu bölgede kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde yanma ve kızarıklık gösterebilir.
  • Lazer: Ciltte oluşan lekeler arasında bir diğeri de lazerdir.
  • Kremler: Eczanelerden alınan ve doktorun önerdiği kremler cilt lekelerinin geçmesine yardımcı oluyor.
  • Cilt Lekesi İçin Maske: Bu doğal yöntemlerle yapılan bitkisel maske geç olsa da sağlıklı geçmesine yardımcı oluyor.
  • Vitaminler: A, E ve C vitaminleri güneş lekelerinin geçmesine yardımcı olur.

Fakat cildinizde aşırı derecede meydana gelen lekelenmeler var ise vakit kaybetmeden doktora danışılması gereklidir. Sabah ilk uyandığınızda 2-3 dakika temiz hava alın bu cildinize iyi gelecektir. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kreminizi sürmelisiniz. Ayrıca güneş kremi sürmeyi unutmamalısınız.

Yüzde oluşan cilt lekelerine limon sürebilirsiniz cilde çok faydalıdır. Cilt lekelerine karbonat ile pieeling yapabilirsiniz. Karbonat ciltteki ölü hücreleri arındırır. Akne izlerinin de görünümünü azaltır. Cilt lekelerine bal sürebilirsiniz. Cilde parlaklık kazandıracaktır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar