Harvard Üniversitesi’ne Nasıl Başvurulur?

Harvard Üniversitesi’ne Nasıl Başvurulur?

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Üniversite eğitimini ileriye yönelik bir rotada gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin en önemli arzusu Amerika’da üniversite eğitimi almak. Günümüz koşullarında ABD’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim almak artık hayal olmaktan çıktı!

Hem eğitim konusundaki nüanslar hem de başka kültürleri tanıma isteğiyle artık pek çok genç Türkiye dışındaki üniversitelerde öğrenim görmek istiyorlar. Böyle bir durumda öğrencilerin istedikleri okula girebilmeleri ise bazı sorumluluklar gerektirebiliyor.

Türkiye’de ortaöğrenim ve lise eğitimi görmüş olan gençlerin Amerika’da üniversite eğitimi alabilmeleri için 1 yıllık çalışma tek başına yeterli değil. 14 – 20 yaş arasındaki gençlerin kabul gördüğü Harvard gibi ileri gelen üniversiteler, sadece akademik anlamda değil, pratik açıdan da belli bir donanım gerekliliğinin altını çiziyorlar. Harvard Üniversitesi giriş şartları için de en önemli koşul iyi derecede İngilizce konuşup anlayabilmek. Ülkemizde öğrencilerin okullardan aldığı İngilizce derslerinin niteliği böyle bir talebi karşılama konusunda yetersiz olsa da gençlerin kendilerini sosyal mecralar üzerinde tertiplenen konuşma egzersizleriyle bir adım öteye taşıyabilmeleri mümkün görünüyor.

Yurtdışında lisans eğitimi almak için aranılan diğer önemli nitelik ise öğrenci notlarının ve test sonuçlarının yüksek olması. Bu sayede öğrencinin, Harvard ve benzeri gibi yüksek nitelikli okulların müfredatları ile başa çıkıp çıkamayacağı saptanmış oluyor.

Bir diğer önemli kıstas ise öğrencinin kişiliği. Sosyal çevresi ile olan uyumu. Tabi burada aranan nitelikler gidilecek olan okula göre değişiyor. Her ne kadar yurt dışı eğitimi ebeveynler için önemli bir ölçüymüş gibi görünse de hem müfredatın hem de öğrencinin kişiliğinin, bu okulun sosyal yapısına uygun olması, sağlıklı bir eğitim alabilmek adına en önemli koşul.

Uzmanların bir diğer önerisi ise, öğrencilerin boş bol okuması, ellerinden geldiği kadar İngilizce alıştırmalar yapması ve genel kültür seviyelerinin yüksek olması. Diğer taraftan teknolojiyi, yeni medya stratejilerini ve içinde bulundukları ortamın siyasi durumunu da iyi analiz edebilme yeteneği kazanmış öğrenciler tercih ediliyor

Cats Academy Boston’ın uluslararası eğitim uzmanı Lindsey K. Hopkinson; ABD söz konusu olduğunda akla ilk olarak Harvard, MIT ve John Hopkins seçeneklerinin geldiğinin altını çizerek; ABD’deki tüm seçeneklerin sadece bunlarla kısıtlanmasının da doğru olmadığını belirtiyor. Ülke genelinde farklı niteliklerde 4 binden fazla üniversite olduğunu belirten Hopkinson; Harvard gibi yüksek yetenekli seçenekler için öğrenci – ebeveyn ilişkisinin önemli olduğunu ve bu işbirliğinin bir kaç yıla yayılması gerektiğini belirtiyor.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar