Amerika’da yüksek öğrenim görmek

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Geleceğimizin teminatı ve iş hayatımızı belirleyen en önemli faktör eğitim öğretimdir. Bizler yıllarca çocukluğumuzdan 20’li yaşlara gelene kadar eğitim-öğretim hayatı yaşarız. Bu eğitim-öğretimin temel amacı tabi ki meslek hayatımızı ilerde neler yapacağımızı şekillenmektir. Bunun için belirleyici temel etken Üniversite hayatıdır. Üniversite zorunlu eğitimden sonra bizim yeteneklerimize ve yapabileceğimiz meslek dallarına göre öğretim gördüğümüz son eğitim kurumudur. Hangi üniversitede hangi bölüm okuduysak o bizim iş hayatımızda belirleyici olabiliyor. İş hayatında en iyi referans hiç kuşkusuz eğitim derecesidir. Eğitim derecesinde en iyi referans ise yurt dışı eğitimi.

Birçoğumuzun Hayali Amerika’da Öğrenim Görmek

Hepimizin hayalinde yurtdışına çıkmak çeşitli ülkeleri gezip görmek ve oranın kültürünü öğrenmek yatar. Ülkemizde yurtdışı eğitim denince aklımıza Erasmus projeleri gelir. Ancak Erasmus haricinde bizlerin en büyük hayali rüyalar ülkesi Amerika’da öğrenim görmektir. Amerika’da üniversite eğitimi görmek isteyişimizin amacı dilinin İngilizce olması, birçok dünya çapında tanınan üniversiteye sahip olmasıdır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki Amerika’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi alan bir kişi hem yurtiçinde hem de yurtdışında rahatlıkla iş bulabilir. O yüzden okuduğumuz üniversite ne kadar kaliteliyse gireceğimiz veya hayalimizdeki olan iş o kadar bize yakındır demektir.

Amerika’da Yüksek Öğrenim Görmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Amerika gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerinde üniversite okumak kolay değildir. Öncelikle bu üniversitelerin belirli başlı kriterleri bulunur. Siz önce okumak istediğiniz bölüme yoğunlaştıktan sonra üniversitenin hangi şehirde olduğunu, konaklama imkânlarını burs imkânının olup olmadığını başvuru için gerekli bilgi ve belgeleri çok iyi araştırmalısınız. Yani üniversiteye başlamadan önce o üniversite hakkında ön bilgi ve araştırma yapmak çok önemlidir. Ardından Okuyacağımız bölümü kararlaştırdıktan sonra üniversitenin başvuru yaptıktan sonra koyduğu kriterleri yerine getirmeliyiz. Bu kriterler tabi ki dil seviyesinin yeterliliği yanında İngilizcemizin çok iyi olması gerekir. Çünkü İngilizce dilini bilmeyen öğrencinin lisans ya da yüksek lisans öğrenimi görmesi olanaksızdır. Diğer bir kriter ise önceki öğrenim gördüğünüz üniversitenin not ortalamasının yüksek olması gerekmektedir. Transkriptler vasıtasıyla bu notları kanıtlamak mümkündür. Amerika’da bazı üniversiteler öğrenciyi kabul aşamasında sizleri öğreniminizin hakkında çeşitli testlerden ve sınavlardan geçirebilir. İngilizce dilinin yeterli olup olmadığını konularında bilgisinin olup olmadığınız test edebilirler. Size tavsiyemiz birden çok üniversiteye başvurunuzun biri kabul edilmezse diğeri mutlaka kabul edecektir.

Amerika’da Üniversite Okumak Yüksek Maliyet Gerektirir

Tabi Amerika gibi bir ülkede üniversite okumakta kolay değildir. Bunun için bu üniversite eğitimleri her yıl ciddi bir maliyetler gerektirir. Üniversite aynı zamanda başvuru ve değerlendirme aşamasında sizin mali durumunuzda inceleyebilir. Bunun için bankla dekontu ve mali tablonuzu göstermenizde gerekebilir.

Son olarak yurtdışında eğitim öğretim görmek istiyorsanız her şeyden öne bilgi birikiminizin de olması gerekebilir. O ülkenin dilini yani İngilizceyi çok bilmeniz belirli maliyetleri de göze almanız gerekmektedir. Bu kriterler için detaylı olarak üniversitelerin öğretim birimlerimden veya mezun olmuş öğrencilerden detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim. Daha detaylı bilgi için Aba Eğitim ile bağlantıya geçebilirsiniz.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar