Sorunun Çözümü
- Toplam kart sayısı 4'tür. Yeşil kart seçme olasılığının %50 olması için yeşil kart sayısının toplam kart sayısının yarısı olması gerekir. Yani $4 \times 0.50 = 2$ yeşil kart olmalıdır.
- I. pano: 1 yeşil kart, 3 mavi kart vardır. Yeşil kart seçme olasılığı $1/4 = 25\%$'tir.
- II. pano: 0 yeşil kart, 2 turuncu, 2 mavi kart vardır. Yeşil kart seçme olasılığı $0/4 = 0\%$'tir.
- III. pano: 2 yeşil kart, 2 mavi kart vardır. Yeşil kart seçme olasılığı $2/4 = 50\%$'tir.
- IV. pano: 4 yeşil kart vardır. Yeşil kart seçme olasılığı $4/4 = 100\%$'tir.
- Buna göre, III. panodan seçilen kartın renginin yeşil olma olasılığı %50'dir.
- Doğru Seçenek C'dır.