Sorunun Çözümü
Bu soruyu çözmek için, öncelikle limonatanın toplam hacmini mililitreye çevirmeli ve ardından limon suyu oranını hesaplamalıyız.
- Toplam Limonata Hacmini Mililitreye Çevirme:
Soruda verilen bilgiye göre,
$1 L = 1000 mL$'dir. Toplam limonata hacmi$1,5 L$olduğuna göre:$1,5 L = 1,5 \times 1000 mL = 1500 mL$ - Limon Suyu Miktarını Hesaplama:
Limonatanın
$\%20$'si limon suyudur. Bu durumda,$1500 mL$limonatanın$\%20$'sini bulmalıyız:$1500 mL \times \frac{20}{100} = 1500 mL \times 0,20 = 300 mL$
Buna göre, $1,5$ litre limonatada $300$ mililitre limon suyu vardır.
Cevap C seçeneğidir.