Sorunun Çözümü
- A noktasının deniz seviyesinden yüksekliği $800 m$'dir. Her $200 m$'de $1^\circ C$ sıcaklık azaldığı için, deniz seviyesinden A noktasına kadar olan sıcaklık değişimi: $(800 / 200) \times 1^\circ C = 4^\circ C$ azalma olur.
- A noktasındaki sıcaklık $-11^\circ C$ olduğuna göre, deniz seviyesindeki sıcaklık: $-11^\circ C + 4^\circ C = -7^\circ C$ olur.
- B noktasının deniz seviyesinden derinliği $350 m$'dir. Her $35 m$'de $1^\circ C$ sıcaklık arttığı için, deniz seviyesinden B noktasına kadar olan sıcaklık değişimi: $(350 / 35) \times 1^\circ C = 10^\circ C$ artma olur.
- Deniz seviyesindeki sıcaklık $-7^\circ C$ olduğuna göre, B noktasındaki sıcaklık: $-7^\circ C + 10^\circ C = 3^\circ C$ olur.
- Doğru Seçenek D'dır.