Sorunun Çözümü
- Sistemdeki hareketli makaraları ve yükü taşıyan ip kolu sayısı ($n$) belirlenir. Şekilde, yükü taşıyan hareketli makaraları destekleyen 4 ip kolu bulunmaktadır. Bu nedenle, $n = 4$'tür.
- Uygulanması gereken F kuvveti, yükün ($G$) ip kolu sayısına bölünmesiyle bulunur: $F = G / n$.
- $F = 100 N / 4 = 25 N$.
- Yükün $h_{yük} = 2 m$ yükseltilmesi için ipin çekilmesi gereken miktar ($h_{ip}$), ip kolu sayısı ile yükün yükselme miktarının çarpımıdır: $h_{ip} = n \times h_{yük}$.
- $h_{ip} = 4 \times 2 m = 8 m$.
- Doğru Seçenek C'dır.