Sorunun Çözümü
Küpün hacmi 8 cm³ ise, bir kenarı \( \sqrt[3]{8} = 2 \) cm'dir.
Silindirin taban yarıçapı küpün kenarının yarısı yani 1 cm, yüksekliği ise küpün bir kenarı yani 2 cm olur.
Silindirin hacmi \( V = \pi r^2 h \) formülü ile bulunur. Burada \( \pi = 3 \), \( r = 1 \) cm ve \( h = 2 \) cm'dir.
Bu durumda \( V = 3 \cdot 1^2 \cdot 2 = 6 \) cm³ olur.
Cevap D seçeneğidir.