Sorunun Çözümü
Verilen konide, taban çapı |AB| = 16 cm ise yarıçap (r) = 8 cm'dir.
Koni'nin yan yüzey yüksekliği |BC| = 20 cm'dir.
Koni'nin yüksekliğini (h) bulmak için Pisagor teoremini kullanırız: \(h^2 + r^2 = |BC|^2\)
Yerine koyarsak: \(h^2 + 8^2 = 20^2\)
\(h^2 + 64 = 400\)
\(h^2 = 400 - 64 = 336\)
\(h = \sqrt{336} = \sqrt{16 \cdot 21} = 4\sqrt{21}\)
Cevap C seçeneğidir.