Sorunun Çözümü
- Verilen katyonlar $Na^+$, $Mg^{2+}$, $Al^{3+}$ ve anyonlar $CH_3COO^-$, $SO_4^{2-}$, $PO_4^{3-}$'tür.
- Anyonların atom sayıları: $CH_3COO^-$ ($2C+3H+2O = 7$ atom), $SO_4^{2-}$ ($1S+4O = 5$ atom), $PO_4^{3-}$ ($1P+4O = 5$ atom).
- Seçeneklerdeki bileşiklerin formülleri ve atom sayıları hesaplanır:
- A) Sodyum fosfat: $Na_3PO_4$. Atom sayısı: $3 \times 1 + 1 \times 1 + 4 \times 1 = 8$ atom.
- B) Alüminyum sülfat: $Al_2(SO_4)_3$. Atom sayısı: $2 \times 1 + 3 \times (1+4) = 2 + 3 \times 5 = 17$ atom.
- C) Magnezyum asetat: $Mg(CH_3COO)_2$. Atom sayısı: $1 \times 1 + 2 \times (2+3+2) = 1 + 2 \times 7 = 15$ atom.
- D) Alüminyum asetat: $Al(CH_3COO)_3$. Atom sayısı: $1 \times 1 + 3 \times (2+3+2) = 1 + 3 \times 7 = 22$ atom.
- E) Magnezyum fosfat: $Mg_3(PO_4)_2$. Atom sayısı: $3 \times 1 + 2 \times (1+4) = 3 + 2 \times 5 = 13$ atom.
- En fazla atom sayısına sahip bileşik $22$ atom ile Alüminyum asetattır.
- Doğru Seçenek D'dır.