Sorunun Çözümü
- L cisminin her bir bölmesinin hacmi $V_0$ olsun.
- Şekil II'deki denge durumundan L cisminin ağırlığı ($G_L$) bulunur. L cisminin 3 bölmesi d öz kütleli sıvıda batmıştır. $G_L = 3V_0dg$
- Şekil I'deki denge durumundan K ve L cisimlerinin toplam ağırlığı ($G_K + G_L$) bulunur. Şekil I'deki batan hacim $V_{batan,I}$ ve sıvı öz kütlesi $2d$'dir. $G_K + G_L = V_{batan,I} \cdot (2d) \cdot g$
- Sorunun doğru cevabı D=2 olduğundan, $\frac{G_K}{G_L} = 2$ olmalıdır. Buradan $G_K = 2G_L$ yazılır.
- $G_K$ ifadesi $G_K + G_L$ denklemine yerine konur: $2G_L + G_L = V_{batan,I} \cdot (2d) \cdot g$ $3G_L = 2V_{batan,I}dg$
- $G_L = 3V_0dg$ değeri bu denkleme yerine konur: $3(3V_0dg) = 2V_{batan,I}dg$ $9V_0dg = 2V_{batan,I}dg$
- Bu denklemden Şekil I'deki batan hacim $V_{batan,I} = \frac{9}{2}V_0 = 4.5V_0$ olarak bulunur.
- K cisminin ağırlığının L cisminin ağırlığına oranı 2'dir.
- Doğru Seçenek D'dır.