Sorunun Çözümü
- Yaman'ın bir günde okula gidiş-dönüş mesafesi $4 \text{ km} \times 2 = 8 \text{ km}$'dir.
- Yaman'ın bir yıl içinde bisikletle katettiği toplam mesafe $8 \text{ km/gün} \times 60 \text{ gün} = 480 \text{ km}$'dir.
- Bisikletin bir tam şarjla gidebileceği en az mesafe $24 \text{ km}$'dir. En fazla şarj süresini bulmak için bu en az mesafeyi kullanırız.
- Yaman'ın bisikletini toplamda kaç kez tam şarj etmesi gerektiğini bulmak için toplam mesafeyi bir şarjla gidilen en az mesafeye böleriz: $480 \text{ km} / 24 \text{ km} = 20$ şarj.
- Her tam şarj $5 \text{ saat}$ sürdüğüne göre, toplam şarj süresi $20 \text{ şarj} \times 5 \text{ saat/şarj} = 100 \text{ saat}$'tir.
- Doğru Seçenek B'dır.