Sorunun Çözümü
- Toplam sıcak su tankı kapasitesi $9630 L$'dir.
- Dairelerin harcadığı toplam su miktarını bulalım:
$1100 L + 1050 L + 1310 L + 1140 L + 1200 L + 1040 L + 1290 L + 1260 L = 9390 L$ - Borulardaki kayıp su miktarını hesaplayalım:
$9630 L - 9390 L = 240 L$ - Kayıp suyun toplam maliyetini bulalım:
$240 L \times 2 kuruş/L = 480 kuruş$ - Bu maliyet 8 daireye eşit paylaştırılacaktır. Bir daireye düşen kayıp su tutarı:
$480 kuruş / 8 = 60 kuruş$ - Doğru Seçenek C'dır.