Sorunun Çözümü
- Toplam kumaş 8 metredir. Metreyi santimetreye çevirelim:
$8 \text{ metre} = 8 \times 100 \text{ cm} = 800 \text{ cm}$. - İlk kullanımda 251 cm kumaş kullanılmıştır. Geriye kalan kumaş miktarı:
$800 \text{ cm} - 251 \text{ cm} = 549 \text{ cm}$. - Kumaş 2. kez kullanıldığında geriye kumaşın yarısı kalıyor. Burada kastedilen, başlangıçtaki toplam kumaşın yarısıdır.
Başlangıçtaki kumaşın yarısı: $800 \text{ cm} / 2 = 400 \text{ cm}$. - İkinci seferde kullanılan kumaş miktarını bulmak için, ilk kullanımdan sonra kalan kumaş miktarından, ikinci kullanımdan sonra kalan kumaş miktarını çıkarırız:
$549 \text{ cm} - 400 \text{ cm} = 149 \text{ cm}$. - Doğru Seçenek A'dır.