Sorunun Çözümü
- Cismin ilk hızı $v_0 = 50 \text{ m/s}$'dir.
- Maksimum yüksekliğe ulaştığında cismin son hızı $v = 0 \text{ m/s}$ olur.
- Yer çekimi ivmesi $g = 10 \text{ m/s}^2$ olarak alınır.
- Zamansız hız denklemi $v^2 = v_0^2 - 2gh$ kullanılarak maksimum yükseklik ($h$) bulunur. (Yukarı yön pozitif kabul edildiğinde ivme $-g$ olur.)
- Değerleri yerine koyarsak:
$0^2 = (50)^2 - 2 \times 10 \times h$
$0 = 2500 - 20h$
$20h = 2500$
$h = \frac{2500}{20}$
$h = 125 \text{ m}$ - Doğru Seçenek B'dır.