Sorunun Çözümü
- $m_1$ kütleli cisim serbest bırakıldığı için ilk hızı $0$dır. Yüksekliği $45 m$dir.
- Serbest düşme formülü $H = \frac{1}{2}gt^2$ kullanılarak $m_1$ cisminin yere düşme süresi bulunur.
- $45 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot t^2$
- $45 = 5t^2$
- $t^2 = 9$
- $t = 3 s$
- $m_2$ kütleli cisim de aynı anda yere çarptığı için onun da yere düşme süresi $3 s$dir.
- $m_2$ cismi $h$ yüksekliğinden $20 m/s$ ilk hızla aşağı atılıyor. Düşey atış formülü $H = v_0 t + \frac{1}{2}gt^2$ kullanılır.
- $h = 20 \cdot 3 + \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot 3^2$
- $h = 60 + \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot 9$
- $h = 60 + 45$
- $h = 105 m$
- Doğru Seçenek E'dır.