Sorunun Çözümü
- Hava sürtünmesinin önemsiz olduğu bir ortamda cisim sabit $g$ ivmesiyle hareket eder.
- Hız değişimi formülü $\Delta v = g \Delta t$ şeklinde ifade edilir.
- KL aralığı için hız değişimi: $v_L - v_K = 29 - 9 = 20$.
- Bu aralıkta geçen süre $t$ olarak verildiğinden, $20 = g t$ eşitliği yazılır.
- LM aralığı için hız değişimi: $v_M - v_L = 49 - 29 = 20$.
- Bu aralıkta geçen süre $t_{LM}$ olsun. O zaman $20 = g t_{LM}$ eşitliği yazılır.
- İki eşitliği karşılaştırdığımızda ($20 = g t$ ve $20 = g t_{LM}$), ivme $g$ sabit ve sıfırdan farklı olduğu için $t = t_{LM}$ bulunur.
- Yani, cisim LM arasını $t$ sürede alır. Bu da $1t$ demektir.
- Doğru Seçenek B'dır.