11. Sınıf Bir Boyutta Hareket Test 7

Soru 15 / 15
Sorunun Çözümü
  • Cisim serbest bırakıldığı için ilk hızı sıfırdır. Yerdeğiştirme formülü $h = \frac{1}{2}gt^2$ kullanılır.
  • $h_1$ hesaplaması: Cismin ilk 4 saniyede aldığı yoldur.
  • $h_1 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot (4)^2$
  • $h_1 = 5 \cdot 16 = 80 m$
  • $h_2$ hesaplaması: Cismin 6. saniyede aldığı yoldur. Bu, 6 saniyede alınan toplam yoldan, 5 saniyede alınan toplam yolun çıkarılmasıyla bulunur.
  • Cismin ilk 6 saniyede aldığı toplam yol ($H_6$): $H_6 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot (6)^2 = 5 \cdot 36 = 180 m$
  • Cismin ilk 5 saniyede aldığı toplam yol ($H_5$): $H_5 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot (5)^2 = 5 \cdot 25 = 125 m$
  • 6. saniyede alınan yol ($h_2$): $h_2 = H_6 - H_5 = 180 - 125 = 55 m$
  • Buna göre, $h_1 = 80 m$ ve $h_2 = 55 m$
  • Doğru Seçenek E'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş