Sorunun Çözümü
- Cisim serbest bırakıldığı için ilk hızı $v_0 = 0$ m/s'dir. Yer çekimi ivmesini $g = 10 m/s^2$ alalım.
- Cismin $t$ sürede aldığı yol $h = \frac{1}{2}gt^2$ formülü ile bulunur.
- Hareketin son $2$ saniyesinde $120 m$ yol aldığına göre, $t$ sürede aldığı yol ile $(t-2)$ sürede aldığı yol arasındaki fark $120 m$'dir.
- Denklemi kuralım: $h_t - h_{t-2} = 120 m$. Yani, $\frac{1}{2}gt^2 - \frac{1}{2}g(t-2)^2 = 120$.
- $g=10 m/s^2$ değerini yerine koyarsak: $5t^2 - 5(t-2)^2 = 120$.
- Denklemi çözelim: $5t^2 - 5(t^2 - 4t + 4) = 120 \Rightarrow 5t^2 - 5t^2 + 20t - 20 = 120$.
- $20t - 20 = 120 \Rightarrow 20t = 140 \Rightarrow t = 7 s$.
- Cisim yere $t = 7 s$ sonra çarpmıştır. Yere çarpma hızı $v_f = gt$ formülü ile bulunur.
- $v_f = 10 \times 7 = 70 m/s$.
- Doğru Seçenek C'dır.