Sorunun Çözümü
- Cisim serbest bırakıldığı için ilk hızı $v_0 = 0 \ m/s$'dir.
- Yere çarpma hızı $v = 80 \ m/s$'dir. Yer çekimi ivmesi $g = 10 \ m/s^2$'dir.
- Yükseklik formülü $v^2 = v_0^2 + 2gh$ kullanılır.
- Değerleri yerine koyalım: $(80)^2 = (0)^2 + 2 \times 10 \times h$.
- Bu durumda $6400 = 20h$ olur.
- Yüksekliği bulmak için $h = \frac{6400}{20}$ işlemini yaparız.
- Sonuç olarak $h = 320 \ m$ bulunur.
- Doğru Seçenek C'dır.