Sorunun Çözümü
- Cisim serbest bırakıldığı için ilk hızı $v_0 = 0 m/s$'dir.
- Yerçekimi ivmesi $g = 10 m/s^2$ olarak verilmiştir.
- Cismin yere çarpma süresi $t = 6 s$'dir.
- Yere çarpma hızını bulmak için $v = v_0 + gt$ formülü kullanılır.
- Değerler yerine konulursa: $v = 0 + (10)(6)$
- Hesaplama sonucu çarpma hızı $v = 60 m/s$ bulunur.
- Doğru Seçenek D'dır.