Sorunun Çözümü
- Ortalama hız, toplam yer değiştirmenin toplam zamana oranıdır.
- K hareketlisi için $0s$'den $4s$'ye kadar yer değiştirme $60 m - 0 m = 60 m$'dir.
- K hareketlisinin ortalama hızı $\vartheta_K = \frac{60 m}{4 s} = 15 m/s$'dir.
- L hareketlisi için $0s$'den $4s$'ye kadar yer değiştirme $20 m - 0 m = 20 m$'dir.
- L hareketlisinin ortalama hızı $\vartheta_L = \frac{20 m}{4 s} = 5 m/s$'dir.
- Doğru Seçenek D'dır.