Sorunun Çözümü
- K hareketlisinin hızını bulalım. K, $t=0$ anında $0 m$'den başlayıp $t=5 s$ anında $30 m$'ye ulaşmıştır. Bu durumda hızı: $v_K = \frac{30 m - 0 m}{5 s - 0 s} = \frac{30 m}{5 s} = 6 m/s$
- L hareketlisinin hızını bulalım. L, $t=0$ anında $20 m$'den başlayıp $t=5 s$ anında $30 m$'ye ulaşmıştır. Bu durumda hızı: $v_L = \frac{30 m - 20 m}{5 s - 0 s} = \frac{10 m}{5 s} = 2 m/s$
- $t=15 s$ anında K hareketlisinin konumunu hesaplayalım: $x_K(15) = x_{K,0} + v_K \cdot t = 0 m + (6 m/s) \cdot (15 s) = 90 m$
- $t=15 s$ anında L hareketlisinin konumunu hesaplayalım: $x_L(15) = x_{L,0} + v_L \cdot t = 20 m + (2 m/s) \cdot (15 s) = 20 m + 30 m = 50 m$
- $t=15 s$ anında hareketliler arasındaki uzaklık, konumlarının farkının mutlak değeridir: $|x_K(15) - x_L(15)| = |90 m - 50 m| = 40 m$
- Doğru Seçenek C'dır.