Öncelikle, \(m_1\) kütlesi ile \(m_2\) kütlesi arasındaki maksimum sürtünme kuvvetini hesaplayalım. Bu sürtünme kuvveti, \(m_2\) kütlesini hareket ettiren kuvvettir.
\(m_1\) kütlesinin \(m_2\) kütlesine uyguladığı normal kuvvet \(N_1 = m_1 g\)'dir.
\(N_1 = 4 \text{ kg} \times 10 \text{ m/s}^2 = 40 \text{ N}\)
Maksimum statik sürtünme kuvveti \(f_{s,max} = k N_1\)'dir.
\(f_{s,max} = 0.4 \times 40 \text{ N} = 16 \text{ N}\)
Cisimler birlikte hareket ettiğinde, \(m_2\) kütlesini ivmelendiren tek kuvvet bu sürtünme kuvvetidir. \(m_2\)'nin kaymadan hareket edebileceği maksimum ivmeyi bulalım:
\(f_{s,max} = m_2 a_{max}\)
\(16 \text{ N} = 8 \text{ kg} \times a_{max}\)
\(a_{max} = \frac{16 \text{ N}}{8 \text{ kg}} = 2 \text{ m/s}^2\)
Bu, sistemin (iki cismin birlikte) kaymadan sahip olabileceği maksimum ivmedir. Şimdi tüm sisteme etki eden \(F\) kuvvetini bulalım:
\(F = (m_1 + m_2) a_{max}\)
\(F = (4 \text{ kg} + 8 \text{ kg}) \times 2 \text{ m/s}^2\)
\(F = 12 \text{ kg} \times 2 \text{ m/s}^2 = 24 \text{ N}\)
- Doğru Seçenek C'dır.
Soru 7
/
12
Sorunun Çözümü
- Cevaplanan
- Aktif
- Boş