11. Sınıf Newton'un Hareket Yasaları Test 7

Soru 6 / 12
Sorunun Çözümü

İşte adım adım çözüm:

  1. Öncelikle sistemin ivmesini bulalım. Net kuvvet, kütleler arasındaki ağırlık farkıdır: \(F_{net} = (7kg - 3kg) \cdot g = 4kg \cdot 10m/s^2 = 40N\).
  2. Sistemin toplam kütlesi \(m_{toplam} = 7kg + 3kg = 10kg\).
  3. Newton'ın ikinci yasası \(F = ma\) kullanılarak ivme bulunur: \(a = \frac{F_{net}}{m_{toplam}} = \frac{40N}{10kg} = 4m/s^2\).
  4. İp gerilmesini bulmak için, örneğin 3 kg'lık kütleye etki eden kuvvetleri inceleyelim. Yukarı doğru ip gerilmesi (T) ve aşağı doğru ağırlığı (30N) vardır. Net kuvvet, kütleyi yukarı doğru ivmelendiren kuvvettir: \(T - 30N = 3kg \cdot 4m/s^2\).
  5. Buradan \(T = 30N + 12N = 42N\) bulunur.

Cevap D seçeneğidir.

  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş