Sorunun Çözümü
- Sistemin hareket yönü, X cisminin sağ tarafta olması nedeniyle sağ tarafın aşağı inmesi şeklindedir.
- Sisteme etki eden net kuvveti ve toplam kütleyi belirleyelim.
- Sol kütle: $m_1 = 2 kg$
- Sağdaki toplam kütle: $m_2 + m_X = 2 kg + m_X$
- Sistemin toplam kütlesi: $M_{toplam} = m_1 + m_2 + m_X = 2 kg + 2 kg + m_X = 4 kg + m_X$
- Net kuvvet: $F_{net} = (m_2 + m_X)g - m_1 g$
- Newton'un İkinci Yasası'nı uygulayalım: $F_{net} = M_{toplam} a$
- Değerleri yerine koyalım:
- $(2 kg + m_X) \cdot 10 m/s^2 - 2 kg \cdot 10 m/s^2 = (4 kg + m_X) \cdot 2 m/s^2$
- $20 + 10m_X - 20 = 8 + 2m_X$
- $10m_X = 8 + 2m_X$
- $8m_X = 8$
- $m_X = 1 kg$
- Doğru Seçenek C'dır.