11. Sınıf Nehirde Hareket Test 2

Soru 7 / 12
Sorunun Çözümü
  • Nehrin genişliği $d = 40 m$ ve kayığın akıntıya dik hızı $v_y = 4 m/s$'dir.
  • Karşı kıyıya geçme süresi $t = d / v_y = 40 m / 4 m/s = 10 s$'dir.
  • Akıntı hızı $v_a = 3 m/s$ olduğu için, kayık akıntı yönünde $x_a = v_a \times t = 3 m/s \times 10 s = 30 m$ sürüklenir. Bu mesafe $|LM|$'dir.
  • $KML$ üçgeni bir dik üçgendir. $|KL| = 40 m$ (nehir genişliği) ve $|LM| = 30 m$ (sürüklenme mesafesi)'dir.
  • $|KM|$ uzaklığı Pisagor teoremi ile bulunur: $|KM|^2 = |KL|^2 + |LM|^2 = (40 m)^2 + (30 m)^2 = 1600 m^2 + 900 m^2 = 2500 m^2$.
  • Buna göre, $|KM| = \sqrt{2500 m^2} = 50 m$'dir.
  • Doğru Seçenek C'dır.
  • Cevaplanan
  • Aktif
  • Boş