Sorunun Çözümü
- Öncelikle normal koşullarda oluşan $H_2$ gazının mol sayısını bulalım:
$n_{H_2} = \frac{4,48 L}{22,4 L/mol} = 0,2 mol$ - Tepkime denklemi $X(k) + H_2SO_4(suda) \rightarrow XSO_4(suda) + H_2(g)$ olduğuna göre, $X$ metali ile $H_2$ gazı arasındaki mol oranı $1:1$'dir.
Bu durumda $n_X = n_{H_2} = 0,2 mol$ - $4,8$ gram $X$ metalinin $0,2$ mol olduğunu bildiğimize göre, $X$ metalinin mol kütlesini ($M_X$) hesaplayalım:
$M_X = \frac{4,8 g}{0,2 mol} = 24 g/mol$ - Bir tane $X$ atomunun kütlesini bulmak için mol kütlesini Avogadro sayısı ($N_A$) ile böleriz:
Kütle = $\frac{24 g/mol}{6 \cdot 10^{23} atom/mol} = 4 \cdot 10^{-23} g$ - Doğru Seçenek C'dır.