Sorunun Çözümü
- Öncelikle $SO_2$ bileşiğinin mol kütlesini hesaplayalım:
$M_{SO_2} = M_S + 2 \times M_O = 32 g/mol + 2 \times 16 g/mol = 32 + 32 = 64 g/mol$ - 0,5 mol $SO_2$ bileşiğinin kütlesini bulalım:
Kütle $= \text{mol} \times \text{mol kütlesi} = 0,5 mol \times 64 g/mol = 32 g$ - Soruda belirtildiği gibi, 0,2 mol $X_2O_3$ bileşiğinin kütlesi de $32 g$'dır.
- $X_2O_3$ bileşiğinin mol kütlesini hesaplayalım:
$M_{X_2O_3} = \frac{\text{kütle}}{\text{mol}} = \frac{32 g}{0,2 mol} = 160 g/mol$ - Şimdi $X_2O_3$ mol kütlesini kullanarak X elementinin mol kütlesini bulalım:
$M_{X_2O_3} = 2 \times M_X + 3 \times M_O$
$160 g/mol = 2 \times M_X + 3 \times 16 g/mol$
$160 = 2 \times M_X + 48$
$2 \times M_X = 160 - 48$
$2 \times M_X = 112$
$M_X = \frac{112}{2} = 56 g/mol$ - Doğru Seçenek D'dır.