Sorunun Çözümü
- Denklemdeki $H_2$ ve X'in mol oranları $1:1$'dir. $0,3$ mol $H_2$ oluştuğuna göre, $0,3$ mol X tepkimeye girmiştir.
- X'in mol kütlesini ($M_X$) hesaplayalım: $M_X = \frac{12 \text{ gram}}{0,3 \text{ mol}} = 40 \text{ g/mol}$.
- Denklemdeki $XY_2$ ve $H_2$'nin mol oranları $1:1$'dir. $0,3$ mol $H_2$ oluştuğuna göre, $0,3$ mol $XY_2$ oluşmuştur.
- $XY_2$'nin mol kütlesini ($M_{XY_2}$) hesaplayalım: $M_{XY_2} = \frac{60 \text{ gram}}{0,3 \text{ mol}} = 200 \text{ g/mol}$.
- Y'nin mol kütlesini ($M_Y$) hesaplayalım: $M_{XY_2} = M_X + 2M_Y \Rightarrow 200 = 40 + 2M_Y$.
- $2M_Y = 160 \Rightarrow M_Y = 80 \text{ g/mol}$.
- Buna göre, X'in mol kütlesi $40$ g/mol ve Y'nin mol kütlesi $80$ g/mol'dür.
- Doğru Seçenek C'dır.