Sorunun Çözümü
- Öncelikle oluşan $H_2$'nin mol sayısını bulalım. $H_2$'nin mol kütlesi $2 \times 1 = 2$ g/mol'dür.
- $n_{H_2} = \frac{kütle}{mol \ kütlesi} = \frac{0,2 \ g}{2 \ g/mol} = 0,1 \ mol$
- Denkleme göre $1 \ mol \ H_2$ oluştuğunda $2 \ mol \ HXO_3$ harcanır.
- $0,1 \ mol \ H_2$ oluştuğunda harcanan $HXO_3$ miktarı $0,1 \times 2 = 0,2 \ mol$'dür.
- Harcanan $HXO_3$'ün mol kütlesini bulalım. $HXO_3$'ün kütlesi $12,6 \ g$'dır.
- $M_{HXO_3} = \frac{kütle}{mol \ sayısı} = \frac{12,6 \ g}{0,2 \ mol} = 63 \ g/mol$
- $HXO_3$'ün mol kütlesi, elementlerin atom kütleleri toplamına eşittir: $M_H + M_X + 3 \times M_O$.
- $63 = 1 + M_X + 3 \times 16$
- $63 = 1 + M_X + 48$
- $63 = 49 + M_X$
- $M_X = 63 - 49 = 14 \ g/mol$
- Doğru Seçenek B'dır.