Sorunun Çözümü
- Başlangıçtaki kütle $12,8 g$'dır. Bu kütle sadece $CH_4$ gazına aittir.
- $CH_4$'ün mol kütlesi $M_{CH_4} = (1 \times 12) + (4 \times 1) = 16 g/mol$'dür.
- Başlangıçtaki $CH_4$ mol sayısı: $n_{CH_4} = \frac{12,8 g}{16 g/mol} = 0,8 mol$.
- I. yargı: Başlangıçta kapta $0,8 mol CH_4$ gazı vardır. Bu ifade doğrudur.
- Kaba eklenen $SO_2$ gazının kütlesi: $19,2 g - 12,8 g = 6,4 g$.
- $SO_2$'nin mol kütlesi $M_{SO_2} = (1 \times 32) + (2 \times 16) = 64 g/mol$'dür.
- Kaba eklenen $SO_2$ mol sayısı: $n_{SO_2} = \frac{6,4 g}{64 g/mol} = 0,1 mol$.
- $0,1 mol SO_2$ gazı $0,1 \times 2 = 0,2 mol O$ atomu içerir.
- II. yargı: $0,1 mol O$ atomu içeren $SO_2$ gazı kaba ilave edilmiştir. Bu ifade yanlıştır çünkü $0,2 mol O$ atomu içermektedir.
- Son durumda kaptaki C atomu kütlesi: $0,8 mol CH_4 \times 1 mol C/mol CH_4 \times 12 g C/mol C = 9,6 g C$.
- Son durumda kaptaki S atomu kütlesi: $0,1 mol SO_2 \times 1 mol S/mol SO_2 \times 32 g S/mol S = 3,2 g S$.
- C atomu kütlesi ($9,6 g$), S atomu kütlesinin ($3,2 g$) 3 katıdır ($9,6 g = 3 \times 3,2 g$).
- III. yargı: Son durumda kaptaki C atomu kütlesi, S atomu kütlesinin 3 katıdır. Bu ifade doğrudur.
- Doğru Seçenek C'dır.